Przeglądaj poprzez

Czym są lokaty bankowe i jak na nich zarabiać

Bezpieczne inwestowanie pieniędzy

Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy to temat praktycznie zawsze aktualny. Żyjemy bowiem w kraju, gdzie większość ludzi nie zarabia zbyt wiele, co sprawia, że cały czas szuka się oszczędności oraz sposobów na to, by zarobić więcej.

W większości ludzie są w stanie jednak odłożyć nieco pieniędzy. Dla jednych jest to kwota kilkudziesięciu złotych miesięcznie, dla innych kilkuset lub nawet kilku tysięcy. Czasem odłożenie pewnej kwoty wiąże się z wyrzeczeniami i obniżeniem standardu życia, jednak można to osiągnąć często bez pogarszania swojej sytuacji, choćby przez optymalizację pewnych wydatków (na przykład zmianę abonamentu telefonicznego na bardziej atrakcyjny albo zmianę konta bankowego na darmowe).

Gdy już na koncie uzbiera się jakaś kwota, warto pomyśleć o tym, by w jakiś sposób ją pomnożyć. Pieniądze, które tylko leżą na rachunku bankowym nie są zbyt przydatne. Są tylko wirtualną kwotą, z której nie ma żadnego pożytku. Dużo lepiej jest ją zaprzęgnąć do pracy. Pomnażanie pieniędzy nie wymaga bowiem wiele wysiłku. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut miesięcznie, aby zarobić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Równocześnie warto wiedzieć, że pomnażanie pieniędzy nie musi się wiązać z ryzykiem. Choć często słyszy się o ludziach, którzy przegrali na giełdzie fortunę lub popadli w długi, nie trzeba wcale skończyć w ten sam sposób. Istnieją bowiem takie sposoby inwestowania, które w ogóle nie wiążą się z ryzykiem. Są to między innymi konta oszczędnościowe i lokaty bankowe.

Czym jest lokata bankowa

Dzięki kontom oszczędnościowym oraz lokatom można zarabiać pieniądze dzięki samemu przechowaniu ich w banku. Bank zyskuje dzięki temu możliwość obracania zdeponowanymi środkami na przykład poprzez udzielanie kredytów innym klientom. Zyskami dzieli się następnie z klientami, którzy posiadają depozyty. Dzięki temu zyskują obie strony: bank oraz klient.

Zakładając lokatę, klient oddaje bankowi swoje pieniądze na jakiś z góry ustalony czas i zyskuje za to pewien z góry ustalony procent. Od razu wie on więc ile może zarobić na depozycie, co pozwala łatwo porównać oferty różnych lokat.

Niezwykle istotną cechą lokat bankowych jest ich bezpieczeństwo. Po jej wygaśnięciu pieniądze na pewno zostaną zwrócone klientowi wraz z należnymi odsetkami. Pieniądze nie przepadną nawet w sytuacji, gdyby bank miał problemy finansowe, a także gdyby stało się najgorsze i bank zbankrutował. Wszystko to dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który zabezpiecza wszystkie depozyty do wysokości 100 tysięcy Euro (czyli około 400 tysięcy złotych biorąc pod uwagę obecny kurs europejskiej waluty). Dzięki Funduszowi można więc bezpiecznie ulokować w banku całkiem sporą sumę pieniędzy.

Na jakie zyski można liczyć zakładając lokatę

Oprocentowanie lokat jest bardzo silnie związane ze stanem krajowej gospodarki. Mówiąc dokładniej, wpływ na nie ma poziom stóp procentowych. Obecnie są one w Polsce na bardzo niskim poziomie, co niestety pociąga za sobą słabe oprocentowanie lokat. Z drugiej strony, nawet słabo oprocentowana lokata bankowa w warunkach niskiej inflacji (a takie obecnie panują) może być atrakcyjnym produktem inwestycyjnym.

Większość banków oferuje obecnie depozyty pozwalające zarobić od 2 do 3 procent w skali roku. Bardziej atrakcyjne lokaty oferują z reguły mniejsze banki, którym zależy na przyciągnięciu do siebie nowych klientów. Ciekawe są również depozyty promocyjne, często dostępne wraz z nowym kontem bankowym albo jakimś innym produktem. Wtedy zarobić można nawet 4 – 5 procent w skali roku. Choć nie wygląda to na zbyt wiele, warto pamiętać, że jest to zysk obarczony zerowym ryzykiem. W dodatku, stosunkowo łatwo po niego sięgnąć.

Ile trwa lokata bankowa

Czasy trwania lokat są bardzo różne. Na rynku można znaleźć depozyty zarówno jednodniowe, jak i kilkuletnie. Każdy klient znajdzie więc coś dostosowanego do ilości czasu, na jaki może zdeponować pieniądze w banku.

Największą popularnością cieszą się z reguły lokaty kilkumiesięczne. Te również bywają najlepiej oprocentowane, szczególnie w przypadku promocyjnych depozytów. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie lokaty trzymiesięczne oraz półroczne. Dość łatwo trafić również na depozyty trwające dwa lub cztery miesiące.

Klienci często wybierają takie lokaty ze względu na to, że 2 do 6 miesięcy to czas, gdzie można z dużym prawdopodobieństwem określić, czy będzie się danej kwoty pieniędzy potrzebować, czy nie. Po takim czasie może się również zmienić sytuacja na rynku lokat, więc nie warto blokować swoich środków na zbyt długo.

Zrywanie lokaty

Podstawową różnicą pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jest to, że lokata zapewnia dużo mniejszą płynność kapitału. Jeśli dana osoba potrzebuje pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, po prostu je stamtąd wypłaca. Nie traci w ten sposób naliczonych dotychczas odsetek.

Jeśli chciałoby się natomiast odzyskać pieniądze zdeponowane na lokacie, w większości przypadków będzie się to wiązać z utratą całości odsetek. Bank wypłaca bowiem odsetki tylko za te lokaty, które zakończą się w regulaminowym czasie. Zdarza się jednak trafić na takie lokaty, które umożliwiają ich bezkarne zerwanie. Takie oferty należą jednak do rzadkości i nie należy ich przyjmować za regułę.

Jak założyć najlepszą lokatę

W Internecie dostępnych jest wiele stron, które zajmują się porównywaniem ofert lokat różnych banków. Dzięki nim można stosunkowo łatwo wybrać optymalną dla siebie ofertę. Trzeba jednak wiedzieć, że najlepsze lokaty często nie są dostępne dla wszystkich. Zdarza się, że aby z nich skorzystać trzeba na przykład założyć konto w nowym banku. Trzeba wtedy zdecydować, czy dla dodatkowych zysków warto podejmować dodatkowy wysiłek (z reguły opłaca się to wyłącznie dla większych kwot).

Gdy już wybierze się, która lokata bankowa będzie najlepsza, należy złożyć wniosek i czekać na jego akceptację. W momencie jej uzyskania, lokatę należy opłacić, a potem już tylko czekać ustalony okres i cieszyć się praktycznie darmowym zyskiem.

Redakcja

Dodaj komentarz